Mistrovství světa v sudoku

Mistrovství ČR 2007 - 28.1.2007
Šampiónka z loňského Mistrovství světa v luštění sudoku, dvaatřicetiletá Jana Tylová z Mostu, se stala i mistryní na Airwaves Mistrovství republiky v této disciplíně. Šampionát proběhl tuto sobotu, 27. ledna, v brněnském klubu Semilasso za účasti 82 nejlepších luštitelů z ČR a několika hostů ze Slovenska. Po napínavém finále skončil na druhém místě šestadvacetiletý Brňan Pavel Pellar, jenž Českou republiku již reprezentoval na zmíněném světovém klání v italské Lucce. Třetím je patnáctiletý brněnský talent Jakub Ondroušek, který se stal druhou hvězdou klání. Po čtyřech hodinách suverénně zvítězil v základní části a pouze jedno zaváhání ve finále ho připravilo o titul. Všichni tři medailisté budou společně s dalšími třemi finalisty (Vendula Šíchová, Robert Babilon, Petr Nepovím) reprezentovat Českou republiku na Mistrovství světa v luštění sudoku 2007, konaném v pražském Top Hotelu od 28. března do 1. dubna.

Na šampionátu se luštily kromě běžných 9 x 9 i další druhy hádanek – diagonální, nepravidelné, součtové, liché a sudé sudoku a rovněž úplně nové formáty. Finále bylo promítáno na velké projekční plátno. Diváci i ostatní účastníci tak mohli sledovat rozličné postupy luštění finalistů. Velké sympatie vzbudili hlavně nejmladší účastníci – zmíněný Jakub Ondroušek a nejmladší luštitelka, desetiletá Nikolka Klaclová, které byla udělena divoká karta.

Celý turnaj byl rovněž přenášen po internetu a zájemci jej mohli sledovat na oficiálních stránkách Mistrovství světa v luštění sudoku www.sudoku07.com

„V nominačních turnajích na Airwaves mistrovství republiky se hlásilo přes 3000 adeptů. Počet uchazečů ovlivnilo kromě jiného zveřejnění nominačních hádanek v celostátním Deníku a oblíbených odborných titulech Křížovka a hádanka a Luští celá rodina. Vedle nejlepších luštitelů-čtenářů se do domácího šampionátu zapojili vítězové přeboru Grand prix, jenž proběhl v listopadu v Mostě, a dále vítězové Airwaves Sudokuligy. Konkurenci jsme ještě zahustili přizváním slovenských šampiónů,“ popisuje obsazení turnaje Vítězslav Koudelka. On sám byl kapitánem českého týmu na MS 2006.

2. ročník Mistrovství světa v luštění sudoku se uskuteční v pražském Top Hotelu od 28. března do 1. dubna 2007. Akce se uskuteční pod záštitou prezidenta republiky Václava Klause. Je očekávána účast 200 šampiónů z 30 zemí celého světa. Zvláštností Mistrovství světa v luštění sudoku bude off-program v podobě klání celebrit a VIP účastníků. I mezi nimi má sudoku oddané a velmi zdatné hráče.

 

MS 2007 bude v Praze - 13.1.2007
Česká republika bude hostit Mistrovství světa v luštění sudoku 2007
Nejoblíbenější a nejrozšířenější hlavolam současnosti. Takové je doporučení sudoku a s ním celého mistrovství světa v této hře. Nejlepší luštitelé sudoku ze zhruba tří desítek zemí se sejdou na přelomu března a dubna 2007 v Praze, aby poměřili svůj důvtip a logické myšlení na 2. Mistrovství světa v luštění sudoku. Prestižní akci, která se uskuteční pod záštitou prezidenta republiky Václava Klause, bude předcházet lednové Airwaves Mistrovství České republiky v této populární hře.
"Sudoku se pravidelně věnuje více než pětina Čechů, v západní Evropě je to možná ještě více," říká Vítězslav Koudelka, předseda Světové hádankářské federace a zároveň ředitel Mistrovství světa v luštění sudoku. "V řadě médií se sudoku podařilo během krátké doby vytěsnit klasické křížovky. Počítáme proto s velkým zájmem soutěžících." 2. ročník Mistrovství světa v luštění sudoku se uskuteční v pražském Top Hotelu od 28. března do 1. dubna 2007.

Filmoví fanoušci a profesionálové jezdí na festival v Cannes, příznivci kopané si nemohou nechat ujít finále fotbalové Ligy mistrů, vyznavači ženské krásy a ducha zase nedají dopustit na soutěž Miss World. Přední luštitelé sudoku se letos utkají v Praze. "Domnívám se, že je to pro Českou republiku ohromná pocta. Ve světě vyznavačů hádanek, hlavolamů a dalších her se mezinárodní klání špiček jednotlivých států rovná pořádání olympijských her," doplňuje Vítězslav Koudelka. Jeho tvrzení o popularitě sudoku potvrzuje i to, že loni poprvé muselo být sudoku pro enormní nápor soutěžících vyčleněno z Mistrovství světa v luštění logických hádanek.

Historicky první ročník Mistrovství světa v luštění sudoku se uskutečnil loni v italské Lucce za účasti 85 reprezentantů z 22 zemí. Triumfovala v něm jedena třicetiletá Češka, ekonomka Jana Tylová. Podrobnosti můžete nalézt na oficiálních stránkách mistrovství: http://www.wsc2006.com. "Ty nejlehčí se dají vyřešit za 3 až 5 minut. Ty středně těžké kolem 10 minut, ty nejtěžší samozřejmě déle - 15 i 20 minut," odpověděla šampiónka loni Českému rozhlasu na otázku, jak dlouho jí trvá vyřešení hlavolamu.

Aby mohla titul obhájit, musí Jana Tylová nejprve absolvovat Airwaves Mistrovství České republiky v luštění sudoku. To proběhne 27. ledna v Brně. Pořadatelé pozvali stovku nejlepších českých luštitelů, kteří se museli na mistrovství probojovat sítem těžkých nominačních turnajů. Zájem byl dán rovněž tím, že se lidé naučili sudoku řešit v novinách a časopisech, na mobilu, v palmtopech i on-line na internetu. To vše sudoku činí stále atraktivnější hrou.

Zvláštností Mistrovství světa v luštění sudoku bude off-program v podobě klání celebrit a VIP účastníků. I mezi nimi má sudoku oddané a velmi zdatné hráče.

Sudoku ve své stávající podobě vzniklo v roce 1979, kdy daný princip použil Američan Howard Garns ve hře Number Place (volně přeloženo - očíslování). Ta vyšla v hádankářském časopise Dell Magazines. Název sudoku (súdži wa dokušin ni kagiru) pochází z Japonska, kam jej v roce 1984 přivezlo nakladatelství Nikoli. O skutečnou expanzi se postaral o pár let později Novozélanďan Wayne Gould, jenž vymyslel speciální počítačový program generující hlavolamy a přesvědčil proslulé noviny Daily Telegraph, The Guardian, Daily Mail a Die Zeit, aby sudoku pravidelně zveřejňovaly. Kořeny sudoku však sahají mnohem hlouběji - až k logickým hrám starým přes 1000 let. Formu sudoku - latinský čtverec - pak vynalezl v 18. století švýcarský matematik, fyzik a astronom Leonhard Euler.
Cílem hry sudoku je doplnit chybějící čísla 1 až 9 v předem dané před vyplněné tabulce. Tato tabulka je rozdělená na 9x9 polí, která jsou seskupena do 9 čtverců (3x3). K předem vyplněným číslům je potřeba doplnit další čísla tak, aby platilo, že v každé řadě, v každém sloupci a v každém z devíti čtverců byla použita vždy všechna čísla jedna až devět. Čísla se nesmí opakovat v žádném sloupci, řadě nebo v malém čtverci.

I love Pets